Článek titulka

Koncert Richarda Bony byl intenzivním zážitkem - Právo 25. 10. 2006

Ohromení, při němž zapomínáte i dýchat. Takové hodnocení je třeba přisoudit pondělnímu ostravskému koncertu jazzového baskytaristy a zpěváka kamerunského původu Richarda Bony.

Slavný hudebník a jeden z nejlepších baskytaristů planety, jenž v minulosti hrával například s Herbiem Hancockem či s Paulem Simonem, vystoupil sólově se svou doprovodnou americkou kapelou v pondělí v Domě kultury města Ostravy.
Richard Bona, který si zabarvením svého hlasu vysloužil přiléhavou přezdívku Africký Sting, strhl ostravské publikum už od prvních tónů svého intenzivního vystoupení a nenechal ho ani chvíli vydechnout. Ať to byly klidné, chvílemi až meditativní pasáže, při kterých hrálo i ticho, nebo energicky vypjaté jazzové hrátky, při kterých bouřily reproduktory i vyprodané hlediště.

Nazapřel svoje africké kořeny

Během své velmi intenzivní produkce Bona plynule přecházel od moderního jazzu a jazzrocku k bossanově a dalším latinskoamerickým rytmům. Ve sladce pomalých pasážích zase nezapřel své africké kořeny.
Neskrývaný úžas pak u publika, v němž nechyběla řada předních osobností ostravské hudební scény, vyvolaly jeho sólové hrátky s elektronickým nahrávacím zařízením. S jeho pomocí Bona postupně sčítal a násobil své vokály až do závěrečných mnohohlasných sborů.
Během přestávek mezi skladbami si charismatický zpěvák zase získával nadšené hlediště svým vtipem, kterým opravdu nešetřil. „Praha je nebezpečná, ale v Ostravě se cítím dobře,“ komentoval usměvavý hudebník své zážitky.
Ostrava byla třetím a poslední zastávkou české části evropského turné Richarda Bony. Jeho koncert v Domě kultury, pořádaný ostravským klubem Parník, byl podle očekávání opravdu důstojným vrcholem festivalu Ostrava Jazz Night a zatím i jasně největší událostí probíhající klubové sezóny.

Aleš Honus

Poslat odkaz na stránku e-mailem

*) vyplnění takto označených položek je povinné.

Zavřít tento formulář

Ostrava Jazz Nights [LOGO]